Klangterapi 3 – Klang, healing & krystaller

Klangskåle og healing går fantastisk godt i spænd.
På dette kursus får du udviklet og balanceret dine helt specielle healer-evner i et samarbejde med klangskålene. (Alle kan heale.)

Indhold:

Healing & klangskåle anvendt i klang-behandlinger.
Du lærer at kombinere healing med klangskåle i klangbehandlinger.
Er du ny indenfor healing, vil du blidt blive hjulpet i gang.
Er du erfaren healer, vil du få stimuleret og balanceret de healingsenergier, der allerede er åbnet.
Du lærer også om beskyttelse af dig og dit rum, samt rensning af dit behandlerrum og dit hjem med klang- og syngeskåle.

Udover healing vil du også komme til at arbejde med farve-dufte og krystaller i samarbejde med klang- og syngeskåle:

Farvedufte er en fantastisk hjælp til regulering af følelser.
Hver farveduft har sin egen frekvens og terapeutiske egenskaber. Du lærer at kombinere farvedufte med klangfrekvenser for optimal effekt.

Krystaller hjælper til at afbalancere psyken og kroppens energier, og vi skal bl.a. arbejde med kodning af krystaller, så du kan kode dine egne krystaller. Kodning er processen, hvor du programmerer krystaller med specifikke intentioner og healingsfrekvenser.

På kurset lærer du:

• Avancerede healingsteknikker med klangskåle

• Chakrabalancering med krystaller og klang

• Farveduft-terapiens principper og anvendelse

• Krystalkodning og -programmering

• Integration af alle modaliteter i én behandling

Efter kurset:

Du modtager et kursusbevis og du er i stand til at udføre en helt speciel, dybdegående og effektiv klangterapi, hvor alle elementerne arbejder synergistisk sammen for at skabe transformation på alle niveauer.

Der vil blive rig mulighed for at øve sig i anvendelse af klangskålene og healing, krystaller og farvedufte i kombination.
På kurset har du mulighed for at købe klang- og syngeskåle, farvedufte, kodede krystaller, samt kodningsplader. Det hele vil stå til rådighed under kurset, så du kan prøve det.

 

Forudsætninger:
Klangterapi 1 – Klangmassage / De grundlæggende teknikker” eller tilsvarende kursus.
Klangterapi 2 – Kroppens Energikilder” (Dette kursus er IKKE et krav, men kan være en fordel at have gennemført.)

 

Det praktiske…

Tilmelding & spørgsmål:
Til Lotte Koch på email: lk@lotte-koch.dk eller sms: 2280 1822
Kurset foregår:

Kærvej 25, 6600 Vejen
Underviser:
Klangterapeut Lotte Koch
Tidspunkt:
Se kalender her
Antal deltagere pr. kursus:
Min. 4 deltagere, max. 8 deltagere
Pris:   

3.600 kr. + moms 25% = 4.500kr
Beløbet dækker begge dage og er inkl. skriftligt kursusmateriale, kaffe/the & snacks
Betaling:
Beløbet bedes betalt senest 14 dage før kurset til bankkonto: 7700 – 1408137
(Din plads på kurset er sikret, når jeg har modtaget din betaling og du har modtaget en skriftlig bekræftelse fra mig. Tilmelding er bindende.)

Medbring gerne:
Liggeunderlag, tæppe, pude, egne skåle (hvis du har) – og frokost.
Der vil være mulighed for at låne og købe skåle på kurset.

Kurset kan arrangeres på hverdage ved min. 4 deltagere.

Læs mere om Klangterapi-uddannelsen her.